ЯК СТВОРИТИ ТОЛЕРАНТНЕ РОБОЧЕ МІСЦЕ?

Будь-яка форма утиску на роботі є неприйнятною. Та, на жаль, в Україні прояви дискримінації на робочому місці зустрічаються нерідко.

За роки роботи із постраждалими від дискримінації, зокрема і на робочому місці також, розумієш, що дискримінація – це різновид насилля. Адже це завдає болю та страждання людині, котра була дискримінована.
Що ж, власне, таке дискримінація?
Дискримінація це ситуація, в якій особа (чи група осіб) зазнає обмеження у правах і свободах за певними ознаками (раса, колір шкіри, стать, сексуальна орієнтація). Наприклад, коли роботодавець не бере на роботу темношкірих працівників, то це називається дискримінація за ознакою кольору шкіри; якщо вас звільнили з роботи через те, що ви гей чи лесбійка, – це дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації.

Необхідно наголосити, що дискримінація має різні форми та прояви (правове визначення видів дискримінації закріплено в законі «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»).

Непряма дискримінація – ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами чи групами осіб.Наприклад, проведення співбесіди на дев'ятому поверсі будівлі, в якій не має ліфта, пандусів та інших пристосувань для людей з інвалідністю, означитиме, що ця група не зможе взяти участь у співбесіді, хоча формально умови були рівними для всіх.


Підбурювання вказівки або інструкції щодо здійснення дискримінації певних груп чи осіб. Наприклад, якщо директор дає вказівку HR-менеджеру брати на роботу лише чоловіків, то це підбурювання до дискримінації за ознакою статті.

Утиск небажана для особи/ групи осіб поведінка, внаслідок якої відбувається приниження людської гідності за певними ознаками або створення ворожої атмосфери. Необхідно зазначити, що утиск є найбільш розповсюдженою формою дискримінації на робочому місці. У першу чергу, він пов'язаний зі стигмою, стереотипами до різних меншин. Зокрема, жарти стосовно ЛГБТ, євреїв чи людей, інфікованих ВІЛ, можуть глибоко травмувати ваших колег, які належать до певної групи чи меншини. І часто людина, котра жартує, навіть не здогадується, що зачіпає інших.

Як уникнути дискримінації у колективі?
Кожна компанія розробляє свій підхід, і тут закон не встановлює жодних обмежень чи рамок у протидії дискримінації на робочому місці. Та все ж боротьба з дискримінацією у бізнес-середовищі розпочалася не сьогодні, тому вже напрацьовані певні методи та механізми, які довели свою ефективність. Наведемо декілька прикладів:

Щорічне навчання персоналу. Більшість серйозних компаній практикують щорічне навчання своїх працівників, в межах якого розповідають про цінності компанії, основні правила та процедури. Обов'язково необхідно включати блок про дискримінацію на роботі, аби пояснити людям, як не можна жартувати, ображати колег, зневажливо висловлюватися про певні меншини та групи людей, яка поведінка є неприйнятною та може кваліфікуватися як утиск.Політики рівності.
Прийняття такої політики дещо формалізує процес, та поряд з цим дає відчуття захищеності вашим працівникам. У свою чергу працівники, які практикують утиск (свідомо чи несвідомо) або зневажливе ставлення до певних меншин/груп, будуть розуміти, що деякі теми не варто піднімати в колективі, а певні практики є неприйнятними.

Ви можете піти далі і розробити план заходів, як зробити робочі місця ваших підлеглих толерантними та комфортними. Зокрема, беручи участь в Українському індексі корпоративної рівності, вже на етапі заповнення анкети ви побачите, що саме вам необхідно покращити, аби зробити вашу компанію більш толерантною та дружньою до різноманітності.

Підтримай нас ❤️
Політика рівності: практичний досвід
Досвід запровадження політики рівності такими компаніями, як Ашан Україна та British Council в Україні.
Будьте активними та креативними
Призначте у вашому колективі відповідального за заходи щодо протидії дискримінації. Окрім формальних правових процедур, визначених законом, ви можете робити набагато більше, наприклад:

Співпрацювати із правозахисними організаціями. Більшість правозахисників легко погодяться прочитати лекцію чи семінар для вашого колективу, тому ви можете активно залучати правозахисників до реалізації вашої політики різноманітності.

Робочі групи із різноманітності. Якщо у вашій компанії велика кількість працівників (більше 1000), то є сенс розглянути можливість створення спеціальних груп, де працівники за певними ознаками (ЛГБТ, вагітні жінки, люди з інвалідністю) можуть обговорювати свої проблеми/ потреби, а потім координатор може передавати результати обговорення керівництву. Також такі групи можуть працювати, як осередки взаємодопомоги в анонімному форматі.

Соціальні кампанії. Залучайте працівників до реалізації соціальних кампаній. Ви можете колективом взяти участь у Марші рівності чи збирати кошти для жінок, котрі постраждали від сексуального насилля.

Зробіть вашу політику рівності публічною. Зокрема, на сайті компанії доречно створити спеціальний розділ, де будуть описані принципи та політика компанії щодо заборони і протидії дискримінації. Це привертатиме увагу молодих та прогресивних кандидатів на роботу в вашу компанію, а також збільшуватиме лояльність як персоналу, так і клієнтів.

Будь-які кроки у напрямку подолання дискримінації роблять наш світ толерантнішим та кращим. І це не лише завдання правозахисних організацій. Завжди кожен може почати з себе, свого оточення та бізнесу. Коли ви розпочнете впроваджувати політику рівності, то відчуєте, що робите велику справу для комфортного життя зараз і в майбутньому.
Кейс #1
Кейс #2
Кейс #2
Кейс #4
Британська Рада в Україні
Як провідна організація Великобританії, що займається культурними відносинами, Британська Рада послідовно застосовує політику рівних можливостей у всіх аспектах своєї діяльності.
PDF
Кока-Кола Беверіджиз Україна
Компанія Кока-Кола Хеленік забезпечує рівні можливості для всіх своїх працівників незалежно від походження, соціального та майнового стану, етнічної, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, коліру шкіри, віку, сексуальної орієнтації, місця проживання та сімейного стану
PDF
KERNEL
Кернел розвиває потенціал Українського аграрного сектора через розвиток потенціалу людей. Фокус нашої філософії в частині рівних можливостей та культурного різноманіття зосереджено на наступних факторах: вік і стать, обмежена працездатність, расова, національна і етнічна приналежність, релігія і культура, cексуальна орієнтація, cоціальний статус.
PDF
Visa в Україні
Ми і надалі зосереджуватимемось на забезпеченні того, що оточення Visa різноманітне та враховує індивідуальні особливості, де цінуються різні перспективи, та всі наші працівники почуваються комфортно, приходячи на роботу щодня і докладаючи максимальних зусиль, - Альфред Келлі Мол., генеральний директор
Made on
Tilda